Get Adobe Flash player

Niedziela inwestycyjna

Najbliższa niedziela 4 maja jest kolejną niedzielą inwestycyjną. Zebrane ofiary zostana tradycyjnie przeznaczone na inwestycje w naszej wspólnocie.

 

2 maja wspominamy: Św. Atanazy Wielki, biskup i doktor Kościoła

Święty Atanazy Wielki

  Atanazy urodził się w 295 r. w Aleksandrii. Jak można wnosić z jego pism oraz z imienia jego brata, Piotra, który po nim zasiadł na stolicy aleksandryjskiej, Atanazy był z pochodzenia Grekiem. Posiadał wszechstronne wykształcenie. Jego młodość przypadła na krwawe prześladowanie Dioklecjana i Galeriusza. Miał dosyć okazji podziwiać męstwo męczenników oddających swoje życie za Chrystusa nieraz wśród najwyszukańszych tortur.
W młodym wieku podjął życie w odosobnieniu na pustyni egipskiej, gdzie spotkał św. Antoniego Pustelnika, swego mistrza. Za rządów św. Aleksandra Atanazy w 319 r. został wyświęcony na diakona i pełnił przy biskupie urząd jego sekretarza. Jako autor listu św. Aleksandra do biskupów, w którym błędy Ariusza poddał szczegółowej analizie i krytyce, został zaproszony na Sobór Nicejski (325), na którym zajaśniał niezwykłą wymową i wiedzą teologiczną tak dalece, że można powiedzieć, iż przyczynił się w głównej mierze do potępienia przez ojców soboru Ariusza. Cesarz Konstantyn I Wielki skazał herezjarchę na wygnanie.
Po śmierci biskupa Aleksandra jego następcą został wybrany Atanazy (328). Od samego początku jego pasterzowaniu towarzyszyły wielkie wyzwania. Cesarz Konstantyn odwołał bowiem z wygnania Ariusza i jawnie zaczął sprzyjać jego zwolennikom. Dla umocnienia wiernych swojej diecezji Atanazy rozpoczął uciążliwą wizytację od Assuanu po Tebaidę. W Tabennesi powitał go serdecznie św. Pachomiusz. W tym czasie przeciwnicy Atanazego oskarżyli go przed cesarzem, że objął stolicę aleksandryjską, nie mając jeszcze wieku kanonicznego, a ponadto że popiera przeciwników politycznych cesarza. Atanazy udał się więc do Nikomedii, gdzie wtedy urzędował cesarz, i zbił wszystkie zarzuty przeciwników. Cesarz żegnał go z wielkimi honorami (332).

Czytaj więcej...

Nabożeństwa majowe - "...i co czuje i co żyje razem chwali Maryję..."

  Rozpoczynające się wkrótce nabożeństwa majowe, odprawiane w kościołach, przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych,  są przepiękną formą sławienia Królowej Polski.
Na całość nabożeństwa składa się śpiewanie Litanii loretańskiej do Matki Bożej, nauka kapłana, którą można zastąpić odpowiednim czytaniem oraz zakończenie - błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i pieśni maryjne.
Warto wiedzieć, że król Jan II Kazimierz po złożeniu ślubów (1656 r.) w katedrze lwowskiej przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej, z całą asystą udał się do kościoła jezuitów i tam w czasie nabożeństwa, które odprawił nuncjusz papieski - Vidoni, proklamował Maryję Królową Korony Polskiej. Tenże nuncjusz dodał do Litanii loretańskiej po raz pierwszy wezwanie: "Królowo Korony Polskiej módl się za nami", które biskup i senatorowie powtórzyli z entuzjazmem trzykrotnie.
Niechaj najpiękniejszy miesiąc w roku, poświęcony Matce Bożej, będzie dla nas zachętą nie tylko do ukwiecania kapliczek i Jej wizerunków, ale przede wszystkim do śpiewania tej wyjątkowej modlitwy, jaką rozbrzmiewają kościoły podczas nabożeństw majowych.

Procesja rezurekcyjna 2025

Poświęcenie organów

Liturgia dnia

Dofinansowanie projektu

 

LUMEN TV

logo lumen tv 200

Z kalendarza

Niedziela Palmowa
(niedziela, 13, kwiecień 2025, 19 dni temu)
Wielki Czwartek
(czwartek, 17, kwiecień 2025, 15 dni temu)
Wielki Piątek
(piątek, 18, kwiecień 2025, 14 dni temu)
Wielkanoc
(niedziela, 20, kwiecień 2025, 12 dni temu)
Wniebowstąpienie
(czwartek, 29, maj 2025, za 27 dni)
Zielone Świątki
(niedziela, 08, czerwiec 2025, za 37 dni)
Zielone Świątki (poniedziałek)
(poniedziałek, 09, czerwiec 2025, za 38 dni)

Darowizny dla Parafii

Wpłat dokonujemy na poniższy rachunek:

78 8732 0000 0000 6510 2000 0001

WEBCAM

 

watykan.jpg - 13,47 kB

 

 

WYSZUKIWARKA GROBÓW

Licznik

Dzisiaj 434

Wczoraj 743

W tym tygodniu 3132

W tym miesiącu 1177

Wszystkie 1283908

Currently are 14 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Klucze dla kamieniarzy

Kościelny:

tel. 508321024